Aanschafwaarderegeling – wat is dat?
Een auto kopen, ook al is het een gebruikte, is vaak een flinke investering.
Veel mensen kiezen daarom voor een WA + volledige cascoverzekering (all-risk) om goed verzekerd te zijn.
Maar wist je dat je die dekking bij sommige verzekeraars nog aanzienlijk kunt verbeteren met een vrij onbekende, maar heel nuttige uitbreiding? Dat heet de aanschafwaarderegeling. En het mooie: de extra premie is meestal erg laag.
Hoe werkt een allriskverzekering bij schade?
Krijg je een ongeluk en ben je allrisk verzekerd, dan betaalt de verzekeraar de herstelkosten van je auto.
Wordt de schade echter zo groot dat repareren economisch niet meer verantwoord is, dan wordt je auto economisch total loss verklaard.
Wanneer is een auto economisch total loss?
Dat is het geval wanneer de restantwaarde van de beschadigde auto + de herstelkosten hoger zijn dan de dagwaarde.
De verzekeraar keert dan de dagwaarde uit, maar je moet de kapotte auto wel afstaan.
Wat is de dagwaarde?
De schade-expert bekijkt wat een vergelijkbare auto kost qua bouwjaar, uitvoering en kilometerstand. Die waarde krijg je uitgekeerd.
In de praktijk merk je vaak dat je met alleen de dagwaarde niet zomaar een gelijkwaardige auto terug kunt kopen. Je moet meestal toch geld bijleggen.
Wat doet de aanschafwaarderegeling?
Met de aanschafwaarderegeling keert de verzekeraar niet de dagwaarde, maar de oorspronkelijke aanschafprijs van je auto uit wanneer deze economisch total loss wordt verklaard.
Voorwaarde is meestal dat je de auto gekocht hebt bij een erkende garage.
Waarom is dit handig?
Na een jaar rijden is je auto al flink in waarde gedaald – soms duizenden euro’s.
Raak je de auto total loss en heb je deze dekking meeverzekerd, dan krijg je gewoon het volledige aankoopbedrag terug.
Zo hoef je niet onverwacht bij te betalen om weer een vergelijkbare auto te kopen.
De regeling geldt meestal maximaal 1 tot 3 jaar, afhankelijk van de leeftijd van de auto.
Voorbeeld
Je koopt een gebruikte auto voor € 10.000,-.
Na anderhalf jaar heb je een ongeluk.
Herstelkosten: € 5.500,-.
Dagwaarde: € 6.500,- → de auto is economisch total loss.
Zonder aanschafwaarderegeling: uitkering = € 6.500,-
Met aanschafwaarderegeling: uitkering = € 10.000,-
👉 Kortom: voor een kleine premietoeslag koop je jezelf een grote zekerheid.
De aanschafwaarderegeling zorgt ervoor dat je bij total loss niet ineens duizenden euro’s zelf hoeft bij te leggen.