Jotkin kysymykset saattavat tuntua kummallisilta, mutta osa tämän lomakkeen tarkoitusta on saada sinut pohtimaan mitä kaikkea kissan hankintaan liittyy, eli lue ensin kaikki kysymykset. Haluamme että kissat löytävät hyvän kodin, ja että sekä kissalla että uudella omistajalla on hyvä olla.
On hyvä jo etukäteen pohtia näitä asioita jotta ne eivät tule myöhemmin yllätyksinä. Mieti siis rauhassa asioita jotka tulevat esiin ja lähetä lomake vasta kun olet varma vastauksistasi. Mitä enemmän kerrot meille, sen parempi, sillä joudumme tekemään arvioita jo hakemuksen perusteella.
Pentuja emme luovuta ainoaksi kissaksi, emmekä suosittele yhtä pentua seniorikissan kaveriksi. Suurin osa kissoistamme on edelleen arkoja, eli valmiiksi kesyjä sylikissoja meille tulee huomattavasti vähemmän.
Toivoisimme myös että et laittaisi hakemusta moneen yhdistykseen samaan aikaan sillä se tarkoittaa väistämättä turhaa työtä jo valmiiksi kuormittuneille yhdistyksille jotka monesti toimivat vapaaehtoisten voimin.
Mieti tarkasti onko juuri nyt sopiva hetki uudelle perheenjäsenelle. Mikäli elämässäsi on lähiaikoina tiedossa esimerkiksi matkoja, muutto tai muita isompia tapahtumia niin kannattaa kenties lykätä hakemuksen tekemistä.
Huom! Olemme sinuun yhteydessä sinuun vain mikäli meiltä voisi löytyä sopiva kissa sinun kotiisi. Mikäli emme ole yhteydessä, niin se ei tarkoita etteikö sinulla voisi olla hyvä koti tarjolla, vaan sitä että sopivaa ei juuri nyt ole etsimässä kotia. Hakemuksesi on voimassa 3kk.