Program:
A Dunajec áttörésén tutajjal leúszni a Pieniny-hegység-ben: ez Lengyelország egyik legjelentősebb turisztikai érdekessége, amelyet április elejétől október 30-ig szerveznek, már amennyiben az időjárás lehetővé teszi. A túra kezdete Sromowce Katyban van, míg a vége Szczawnicában, ott, ahol a Grajcarek patak a Dunajecbe ömlik, vagy valamivel lejjebb, Kroscienkóban, közel a piactérhez. A tutajozás időtartama mintegy két-három óra, a folyó állapotától függően. A Dunajec ezen a szakaszon hatszor változtat irányt, kanyarog a sziklák között, amelyek magassága a víztükörtől számított ötszáz métert is eléri. A természet csodálatos díszletei között történő utazás, amelyet a gurálok csevegése és a tutajosok találós kérdései színesítenek ("melyik oldalról kerüljük meg azt a tisztást, ott a csúcs alatt, balról vagy jobbról?"), hosszú időre emlékezetünkbe vésődik.
A tutajozás a világ minden tájáról idesereglő turisták számára egyaránt nagy élmény, de különösen az a magyaroknak, hiszen nem kevés magyar emlék található errefelé. Kirándulásunk útvonala, vagyis a Dunajec völgyének e szakasza a középkortól egészen 1918 őszéig egybeesett Európa történetének egyik leghosszabb ideig fennálló és legbékésebb határával, amely Lengyelországot és Szent István országát választotta el egymástól. A jobb, „magyar" parton húzódik a Szepesség, hajdanán a Magyar Királyság egyik közigazgatási egysége, ma pedig Szlovákiában fekvő történeti-kulturális tájegység, amelynek egy kis része
Lengyelországba is átnyúlik.
Ezek után látogatást teszünk a Vöröskolostorhoz, amely egyedülálló kulturális-történelmi emlékhely, a gyönyörűséges pienini természet lágy ölében és a Tri koruny fenséges hegyei alatt. A kolostort 1956 és 1966 között felújították.
A kolostor építészetileg legfejlettebb épületének a 14. századi gótikus Szent Anton templom tekinthető, melynek különlegesen hosszú hajója nagy barokk átalakításon ment át. A barokk főoltárt 1745-ből származik.
A kolostor épületei az északi részről közelítik meg a templomot. Ezen a barokk épületen jól felismerhető egynéhány régebbi gótikus jegy. A karthauzi kolostor ebédlő falán lévő későgótikus festmények 1520-ból származnak. A Vörös kolostor Ciprián szerzetes nevével hozható összefüggésbe, aki különböző gyógynövények termesztésével foglalkozott. Nagy növénygyűjteménye az orvosi kiállítás része.
A kolostor bejáratánál lévő park 1972-ben a Pieninské lipy védett területté lett kinyilvánítva. Összesen 19 értékes hársfát őriz.
Programunk végeztével meglátogatjuk SZCZAWNICA települését, amely
A legszebb lengyel gyógyüdülőhelyek egyike. Hírnevét a helyiek által csak szczawy-nak(savasnak) nevezett gyógyvíznek, valamint a varázslatos Dunajec- kanyarban található különleges építészetének köszönheti.
A háború előtt a társaság krémjének kedvenc üdülőhelye. Szczawnica gróf Adam Stadnicki és leszármazottai vállalkozó kedvét dicséri. A művészek, költők és Henryk Sienkiewicz kedvenc helye is volt. Az akkoriban jelentős gyógyüdülőhelyet a Lengyel Vizek Királynője címmel illették.
A II. világháborút követően Szczawnica jelentősége csökkent. A városka lassú pusztulásnak indult. Csak 60 év elteltével kínálkozott lehetőség arra, hogy Szczawnica újra régi fényében pompázzon. 2005-ben Adam Stadneicki gróf örökösei visszakapták a régi birtokot. Andrzej Mańkowski, a gróf unokája a családjával együtt komoly pénzösszeget fektetett be annak érdekében, hogy a gyógyüdülőt felújítsák. Szczawnica mostanra a gyógykezelések széles skáláját, gasztronómiai élvezeteket és kulturált szálláslehetőségeket kínál. A városban nem találunk új épületeket, vagy kortárs építészetet. Minden épület visszakapta régi fényét, a hagyományokat tisztelve, de ugyanakkor új formákat is nyerve.
Az „ Ásványvíz-ivó” éppen ilyen hely. Az épület a modernitás ellenére megőrizte régi báját és funkcióját. 6 féle gyógyvizet lehet itt megkóstolni.
A „Cafe Helenka” ugyancsak a régi és új elemek felhasználásával készült, a nemzetközi konyha és benne különösen a francia konyha ételeit kínáló diszkrét eleganciájú hely.
A „Villa Pod Modrzewiami”( Vörösfenyő Villa) szintén nagyon érdekes építmény, 1938-ban a vörösfenyővel teli parkban építették és most négycsillagos hotelként üzemel, ahol a luxus találkozik a családias légkörrel.
Mivé lenne Szczawnica a Dworek Gościnny(Vendéglátó Udvarház) nélkül, mely a város gyöngyszeme és a háború előtti társasági elit szórakozóhelye volt egykoron. 2011-ben építették újjá, kívül a régi díszítéseket csodálhatjuk meg, míg belül az art deco stílusában felújított terekben a legkorszerűbb multimediális berendezéseket rejtették el. Az épület egyaránt alkalmas bálok, színházi előadások és konferenciák megrendezésére is.
A Willa Marta( Márta Villa) Szczawnica központjában található és a város legérdekesebb épülete. Számos híresség múlatta itt az időt, olyanok mint például Stanisław Ignacy Witkiewicz, az extravagáns író és képzőművész vagy Ada Sara, a kor ünnepelt színésznője.
A napunk végeztével kb 19:00-kor indulunk vissza Magyarországra.