Program:
Körülbelül 09:00-kor érkezünk meg a Domicai barlanghoz, amely földalatti részein látványos hajózást kínál. A barlang a Szlovák-karszthegység Silická planina fennsíkján fekszik. Egyedülálló díszítésének köszönhetően az UNESCO Világörökségi Listáján is szerepel.
A barlang bejárata 339 m tengerszint feletti magasságban fekszik. A barlang bejárás hossza 1 180 m hosszú (a megtekintés 60 percig tart). Az útvonal részét képezi a Styx földalatti medrén való csónakázás is.
Habár 1926-ban fedezték fel, a nyilvánosság számára csak 1932-ben tették elérhetővé. A Domica elsősorban a nagy tágas dómjairól jellegzetes – ismert például a Majkov-dóm kaszkádos tavacskáival, melyeket Római fürdőknek is neveznek. Gazdag cseppkődíszítésével tűnik ki, melyeknél a kaszkádos tavacskák, a hagyma alakú sztalaktitok és a pagodás sztalagmiták dominálnak.
Miután befejeztük a barlangászást indulunk tovább a 935 m magasságban épített Murányi várba amelyet a Cigánka nevű kőszirtre építettek, mint királyi védvárat a 13. században
A 16. század első felében Bacsó Mátyás rablólovag kezére jutott, akit 1549-ben kivégeztek.
A legnagyobb fellendülését a Murányi Vénusznak elnevezett Széchy Mária élete alatt érte el. A várat abban az időben fényűzően átalakították és falai között a magyar nemesség élénk társadalmi életet folytatott. Sőt a gyönyörű és bátor Mária I. Leopold király ellen is védte a várat azonban ő sem tudta megakadályozni annak elfoglalását 1670-ben.
1702-ben a vár leégett és csak részben volt kényszerhelyzetben felújítva. A 18. században a vár kétszer kiégett és a 18. század végén már lakatlan volt.
Murány vára jelenleg várrom . A vár-együttes 360 és 96 m kiterjedésű területet foglal el. Fennmaradt a gótikus palota alapzata, a körfal- és néhány melléképület-maradvány. A legjobb állapotban a tornyos bejárati kapu található.
Mivel jó időben gyönyörű kilátást nyújt a gömöri vidékre mindenképpen érdemes meglátogatni.
A túra jellege:
Közepesen nehéz túra. Az út a várig kb két órát vesz igénybe. Szintkülönbség: 550 méter