ВКЛЮЧИ СЕ В 10-ДНЕВНА ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНА РЕЗИДЕНЦИЯ БАБА!
30 АВГУСТ - 9 СЕПТЕМВРИ 2024 г. / с. Делейна, Ясен, Кошава
Десетото юбилейно издание на „Резиденция Баба“ е отново в Северозапада! Този път Резиденцията ни има нов формат и търсим: дизайнери, урбанисти, изследователи, практици в сферата на културата, културни мениджъри, архитекти, визуални артисти, изследователи, антрополози, етнолози, социални антрополози, включващи дизайнери.
КАНДИДАТСТВАЙ ДО 16 ЮЛИ!
ТЕМА
Десетото издание на Резиденцията ни, която свързва млади градски хора и и възрастни в села по благотворни начини, сменя фокуса си. Взаимодействието с толкова ценни местни общности и култури, неповторими кулинарни, словесни, певчески, танцови специфики, истории и ритуали през годините на терен ни доведе до убеждението, че те може да са основа на подобряването на качеството на живота на тези места трайно.
В тази „Резиденция Баба“ каним разнообразни специалисти с обща творческа мисия: да наблюдават и попиват местната култура, поставяйки основите на концепция за разработване на продукти/ преживявания заедно с местните хора.
Какво целим? Да продължим да допринасяме за благото на тези села и Северозапада чрез създаването на нови начини на взаимодействие, базирани на грижата за селата и жителите им, на културните им специфики и влашката идентичност. Работното заглавие на търсения от нас подход е съзидателен туризъм – осезаем резултат, в който ще черпим от културното предприемачество, от съвременния фолклор и ще търсим устойчивост спрямо ресурсите на мястото и културните му съкровища.
Трите тематични оси, които ще ни водят в това откривателство, са: динамиката център-периферия и диспропороциите, до които е довела икономически; създаването на културен продукт/ преживяване/ приключение в общността и с нея и влашкото и мястото му в настоящето.
ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКИ ВЪПРОСИ
Може ли културният туризъм да даде отговор на комплексните проблеми на малките изолирани райони?
Какви са възможностите за културна и икономическа еманципация в селата чрез техните собствени културни и природни съкровища?
Кои са счупените връзки (обществено и вътре в общността), чието заздравяване може да е полезно?
Възможно ли е чрез методите на партисипативността и съвместното съзидание да стигнем до модел на културен туризъм (или културни приключения) за изолираните райони, който да помогне да се преобразуват в поле за развиване на стратегии за устойчивост и грижа в полза на местните общности и заобикалящата среда?
Какви нови наративи и дефиниции за селата са възможни отвъд романтизирането и краткотрайния консумеризъм?
Как да наречем осъзнатото споделяне на местните културни и природни съкровища, водено от местните, което им помага да привличат хора и смислен доход в своя район и в крайна сметка да продължат да живеят в мястото, което обичат?
Каква форма на туризъм търсим за тези места? Съзидателна. И твоите отговори.
ЕКИП
Екипът зад „Резиденция Баба“, част от сдружение „Фабрика за идеи“, който ще те подкрепя преди, по време и след Резиденцията и тази година включва:
Янина Танева-Георгиева - една от основателките на Сдружението и съветник за груповия процес и динамика;
Йоана Стоянова - отговорна за онлайн комуникацията, историите и документирането на Резиденцията;
Милица Джанджова - административна и логистична суперсила, както и свръзка с местните хора и инситутиции.
Куратор на Резиденцията ни ще е Дима Стефанова - дизайнер, куратор на междудисциплинарни културни събития и основател на платформата за креативно мислене и дизайн Know-How Show-How.
Местната подкрепа ще е в лицето на Десислава Божидарова - бишва директорка на Историческия музей във Видин и многогодишна изследователка на влашката култура.
ЩЕ ПОЛУЧИШ ВЪЗМОЖНОСТТА:
- да преминеш през интензивно 1-дневно обучение, преди да се потопиш в общността на селото домакин;
- да живееш в местно домакинство в Северозападно село за 10 дни;
- да се запознаеш с местното културно наследство и фолклор - да ги вкусиш и документираш;
- да работиш с местната общност;
- да получиш авторско възнаграждение от 1100 лв. бруто;
- да разполагаш с продукционен бюджет;
- да работиш с куратор, който ще ти помогне да развиеш проект по темата - по време и след резиденцията;
- да допринесеш за развиването на проект, който трайно да допринесе за качеството на живот в тези села.
Обучението се организира от Фабрика за идеи и включва гост-експерти по теми като:
- дизайн мислене и дизайн, ориентиран около човешките нужди;
- системно мислене и теория U;
- работа на терен с местна общност/ анализ на общност и нуждите й;
- умения за документиране на фолклорно знание и сензитивност за проявите му;
- социално-предприемачески подходи;
- системна работа по устойчива идея;
- автентична комуникация;
- създаване на отношения на солидарност и взаимопомощ.
ЗА ДА СЕ ВКЛЮЧИШ, СА ТИ НУЖНИ:
- 10 свободни дни от 30-и АВГУСТ до 9-и СЕПТЕМВРИ 2024, които да прекараш във Видинските села Делейна, Ясен и Кошава;
- собствени средства за транспорт от и до селото и джобни.
„Фабрика за идеи“ и финансовият партньор поемат разходите за обучението, режийните и храната за всяко от домакинствата, при които ще живеят избраните резиденти.
ЗАЩО В ДЕЛЕЙНА, ЯСЕН И КОШАВА?
Селата Делейна (общ. Брегово) и Кошава (общ. Видин) са наш Северозападен втори дом от 2019 г. - в тях сме имали вече по 2 и 3 артистични 1-месечни Резиденции. Със село Ясен (общ. Ново село) работим за първи път. И защото вярваме в силата на мрежите и нуждата от взаимоподкрепа на местно ниво, решихме да включим и трите села в тазгодишната Резиденция.
Какво ги обединява? Граничността, влашкият говор и съкровища, удивителната погребална обредност, танцовият фолклор и почетната роля на водата (р. Дунав - за Кошава и Ясен и чешмите - за с. Делейна).
Останалите неоткрити извори на възможности и допирни точки между трите села ще изследваме заедно с теб.
КАКВО Е РЕЗИДЕНЦИЯ БАБА?
Резиденцията е нашата част от моста автентично свързване и солидарност между поколенията, между градска и селска култура. Вече 10 години инициативата е подтик за търсене на решения за обезлюдяването на българските села и постепенната загуба на техните културни съкровища и – подтик към преосмислянето им. Тя е откровена среща в търсене на полезните допирни точки на общността, местната култура и съвременната култура така, че да отговорим на належащи нужди.
Проектът е част от конкурса „Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав“ на Фондация „Америка за България“.
Партньор и приятел на „Резиденция Баба“ относно етнографската ѝ страна е Асоциация за антропология, етнология и фолклористика "Онгъл", а за развитието на творческите проекти - Образователна програма за креативно мислене и дизайн Know-How Show-How. Местни съкоординатори са Десислава Божидарова и Видински фонд „Читалища“.