• Kundeoplysninger

  • Kundetilknytning
  • Indledende spørgsmål

  • Ejer du virksomhed (både direkte eller indirekte), der ikke er oplyst til os?*
  • Er du (og/eller din virksomhed) optaget på EU's finansielle sanktionsliste?*
  • Hvis du er i tvivl, kan du finde EUs sanktionsliste ved at klikke HER (åbner i nyt vindue).

  • Virksomhedens forretningsmodel

  • 0/600
  • Handler virksomheden med lande, der giver en forhøjet risiko for hvidvask eller terrorfinansiering?*
  • Har virksomheden pengetransaktioner med lande uden for EU/EØS?*
  • Modtager virksomheden kontanter fra kunder?*
  • Nødvendig dokumentation

  • Gennemse filer
    Drag and drop files here
    Choose a file
    Cancelof
  • Gennemse filer
    Drag and drop files here
    Choose a file
    Cancelof
  • Gennemse filer
    Drag and drop files here
    Choose a file
    Cancelof
  • Er selskabet ejet ét eller flere holdingselskaber?*
  • Gennemse filer
    Drag and drop files here
    Choose a file
    Cancelof
  • Gennemse filer
    Drag and drop files here
    Choose a file
    Cancelof
  • Autorisation til Skattestyrelsen

  • I forbindelse med vores arbejde skal vi have autorisation til at indhente relevante oplysninger og foretage indberetninger hos Skattestyrelsen. Nedenfor finder du en vejledning til at give os den nødvendige autorisation. 

  • Autorisation til TastSelv Borger:

    1. Gå til www.skat.dk og login på TastSelv Borger
    2. Efter login klikkes på feltet "Profil- og Kontaktoplysninger"
    3. Klik på "Giv adgang til rådgivere eller andre"
    4. Klik på "Opret ny" i feltet Adgange nederst på siden
    5. I felterne "Jeg giver adgang til" og "Gentag venligst det indtastede nummer" indtastes "35809422" (CVR nummer for Intertax ApS) og klik dernæst på ”Næste”
    6. Scroll ned til bunden af siden og sæt flueben i "Vælg adgang til alle informationer" og indtast ønsket udløbsdato (minimum 6 måneder frem og gerne for en årrække)
    7. Når du har klikket på "Godkend", har vi fået adgang til alle nødvendige punkter, og du kan logge ud

  • Autorisation til TastSelv Erhverv:

    1. Gå til www.skat.dk og login på TastSelv Erhverv
    2. Efter login klikkes på feltet "Profil- og Kontaktoplysninger" i nedre højre hjørne 
    3. Klik på "Rettigheder og adgange til TastSelv"
    4. Klik på "Autoriser revisor m.fl."
    5. I dropdown menuen under Rettigheder starter du med at vælge "eIndkomst" og efterfølgende klikke på >. Under CVR-/SE-nr indtastes "35809422" og efterfølgende klikke på >. Slutdato udfyldes automatisk af SKAT og du skal blot klikke på "Gem".
    6. Punkt 5 gentages for alle punkter i dropdown menuen under Rettigheder. Systemet kommer selv med en fejlmeddelelse under de punkter, der ikke er aktuelle eller mulige (og dem springer du naturligvis bare over.)
    7. Når du har givet adgang til alle muligheder under punkt 5, er du færdig, og kan logge ud

     

    Hvis virksomheden har ansatte, skal du efterfølgende fortsætte her:

    1. Gå til www.skat.dk og login på TastSelv Erhverv
    2. Vælg Ansatte
    3. Vælge Indberet til eIndkomst eller LetLøn
    4. Vælge Autoriser revisor m.fl. til indberetning
    5. I feltet ’Indberetning til/forespørgsel på eIndkomst/LetLøn’ indtastes CVR 35809422, og der sættes flueben til højre
    6. Klik på Godkend 
    7. Du er færdig, og kan logge ud

  • Erklæring om min status som politisk eksponeret person (PEP)

  • Ifølge hvidvaskloven skal vi vide, om vores kunder (herunder reelle ejere af kapitalselskaber) er eller har været en politisk eksponeret person eller om de er i familie med eller nær samarbejdspartner til en sådan person (jf. hvidvasklovens § 18).

    For at opfylde den forpligtelse skal vi bede dig om at afgive nedenstående erklæring:

  • Jeg erklærer hermed, at jeg*
  • Jeg forpligter mig til omgående at meddele Intertax ApS, hvis min status jf. ovenstående ændres og denne erklæring således ikke længere er korrekt.

     

    Dato: {date}

    • Læs vejledning 
    • Definitionen Politisk Eksponeret Personer (PEP) er afgrænset således:

      ·Statschef, regeringschef, minister og assisterende minister. Dette omfatter i Danmark ministre samt departementschefer.

      ·Parlamentsmedlemmer eller medlemmer af tilsvarende lovgivende organer. Dette omfatter i Danmark medlemmer af Folketinget og danske medlemmer af Europa-Parlamentet.

      ·Medlemmer af politiske partiers styrende organer. Dette omfatter i Danmark hovedbestyrelser eller tilsvarende højtstående organer i henhold til partiets vedtægter i politiske partier, som er repræsenteret i Folketinget.

      ·Højesteretsdommere, medlemmer af forfatningsdomstole og andre højtstående retsinstanser, hvis afgørelser kun er genstand for yderligere prøvelse under ekstraordinære omstændigheder. Dette omfatter i Danmark højesteretsdommere og danske dommere ved internationale domstole.

      ·Medlemmer af revisionsretter og øverste ledelsesorganer for centralbanker. Dette omfatter i Danmark direktionen og bestyrelsen for Danmarks Nationalbank, danske statsrevisorer og det danske medlem af Den Europæiske Revisionsret.

      ·Ambassadører, chargé d’affaires og højtstående officerer i de væbnede styrker. Dette omfatter i Danmark de øverste chefer i de væbnede styrker, nærmere defineret som forsvarschef, viceforsvarschef, værnschefer samt ambassadører og generalkonsuler for danske ambassader.

      ·Medlemmer af statsejede virksomheders administrative, ledende eller kontrollerende organer. Dette omfatter i Danmark bestyrelsen og den administrerende direktør i selskaber, hvor staten ejer 50 pct. eller mere eller på anden måde har reel kontrol over selskabet. Datterselskaber af sådanne statsejede selskaber er ikke omfattet af begrebet. På samme måde er selvejende institutioner, der helt eller delvist er finansieret via finansloven, ikke omfattet af begrebet. Definitionen omfatter også direktøren i styrelser og medlemmer af bestyrelsen i styrelser, hvor denne personkreds har en egentlig beslutningskompetence.

      ·Direktører, vicedirektører, bestyrelsesmedlemmer og personer med tilsvarende hverv i internationale organisationer. Dette omfatter i Danmark personer, der er indstillet, udpeget eller ansat af regeringen, et ministerium eller en minister i en international organisation, som er etableret ved indgåelse af en formel international politisk aftale

       

      Et nærtstående familiemedlem til politisk eksponeret person er defineret som:

      ·Ægtefælle, registrerede partner eller samlever

      ·Børn og deres ægtefæller, registrerede partner og samlever

      ·Forældre

       

      En nær samarbejdspartner til en politisk eksponeret person er defineret som:

      ·En fysisk person, som er reel ejer af en virksomhed eller anden form for juridisk person i fællesskab med en eller flere PEP’er.

      ·En fysisk person, der på anden måde har en nær forretningsforbindelse med en eller flere PEP’er, dette kan f.eks. være en samhandelspartner over en længere periode.

      ·En fysisk person, som er den eneste reelle ejer af en virksomhed eller anden form for juridisk person, der udelukkende er oprettet til fordel for en PEP. Det betyder, at den fysiske person direkte eller indirekte kontrollerer alle ejerandelene eller stemmerettighederne mv.

    • END 
    • Dato
       - -
      2 digit day, 2 digit month, 4 digit year
    • Should be Empty: