3. EESTI KEEL / KIRJANDUS / MUUSIKA
Regilaul. Eesti rahvalaulud jagunevad kaheks: vanem ja uuem rahvalaul. Vanemat rahvalaulu nimetatakse regilauluks. Regilaulu teksti põhitunnusteks on vanad keelevormid, murdekeel, algriim ja parallelism. Parallelism, lauluvärsside ümberütlemine ehk mõttekordus, on suulisele rahvaluulele omane kujundusvõte laulu rikastamiseks.
Ülesanne: Lauri Õunapuu on koostanud põnevat kuulamist pakkuva regilaulude taskuhäälingu “Regilaulu podcast”. Kuula saadet “Kärt Johanson - metsaligled-metsalagled. Hasso Krulli pajatused” ja leia nekrutilaulust* kolm mõttekordustega värsikogumit. Arutlege grupis, mida on lauluesitaja ümberütlemistega meile soovinud edasi anda.
Milliseid sõnu võiks tänapäevane laulja kasutada sõjaväkke või sõtta minekul?
Saatke meile ühise arutelu tulemusel tekkinud mõnest lausest koosnev laulu kokkuvõte, kus olete kasutanud oma sõnu (uudissõnu, piirkondlike sõnu või slängi).
Näiteks: seal minu riided riisutakse; seal minu juuksed jupsitakse; kõrvad maha krapsatakse → Olen porgandpaljana ja siilipeaga.
Soovi korral loe ja vaata regilaulu kohta lisa SIIT!
*Nekrutilaulud kajastavad Vene tsaari poolt 1796. a. kehtestatud nekrutikohustust, kui suur osa noori mehi saadeti aastateks sõjaväkke.