Koncept Ane Plenča, kustosice izložbe :
“Ovogodišnja izložba Sekcije za keramiku, porculan i staklo, pod nazivom Impuls, bavit će se propitkivanjem raznovrsnih poticaja i pokretača koji prethode samom nastanku umjetničkog djela – pozitivnih i negativnih pobuda koje umjetnik osjeti prije čina stvaranja. U ovom kontekstu riječ impuls označava poriv ili nagon koji usmjerava umjetnikovu pažnju, tjera ga na pokret, oblikuje njegov osjećaj te predstavlja glavnu nit vodilju umjetničkog procesa.
Koncept se temelji na propitkivanju tih pobuda kao polazišne točke svakog djela, nevidljivih izvora koji dovode do vidljivih djela – emocionalnih naboja, misaonih trzaja, nagonskih reakcija i intimnih odjeka u svijesti umjetnika koji mu omogućuju kreativan rad. U tom širem smislu, impuls ne predstavlja samo spontani nastanak ideje, nego mjesto susreta uma, tijela i materijala.
Stoga je cilj ove izložbe prikazati radove koji na različite načine razotkrivaju inspiraciju i dinamiku stvaranja te promatračima omogućuju uvid u iskustvo dijela umjetničkog procesa koji često ostaje nevidljiv – onaj prvi, unutarnji signal koji u umjetniku stvara potrebu za djelovanjem.
Radovi mogu istraživati trenutak nastanka ideje, pristupe u kojima materijali mogu otkrivati reakcije na impuls umjetnika i načine na koji impuls prelazi iz prvotnog nagona u stvarnu formu.
Izložba time otvara prostor promišljanju o načinima na koje se stvaralački nagoni manifestiraju kroz izradu i materijal u svoju finalnu formu. Upravo zbog toga svaki nastali objekt nosi otisak trenutka u kojem je, možda čak i nesvjesno, već stvoren. Putem tog okvira izložba donosi spoj impulsa i kontrole, pozivajući nas da promotrimo ono nevidljivo koje pokreće sve vidljivo.